Co to za rośliny-foto

O ziołach i ich zastosowaniu.

Moderator: Kapelusznik

Post Pt maja 28, 2010 7:44 pm

Co to za rośliny-foto

Trzy roślinki nie moge znaleźć nigdzie w książkach, nie znam nazw a rośnie niedaleko mnie tego dużo. Może ktoś wie co to, to byłbym wdzięczny. Ta z tymi białymi drobnymi kwiatkami ma smaczny korzeń :) Zdjęcia lepsze nie będą. Dzięki.
Załączniki
000_1589.jpg
000_1589.jpg (107.79 KiB) Przeglądane 4329 razy

Wed

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Pt maja 28, 2010 11:51 pm

To w środku chyba jaskółcze ziele
Tak do końca nie jest pewne w, których wojnach po, której stronie walczyli nasi przodkowie

Post So maja 29, 2010 12:43 am

to na pewno nie jest jaskółcze ziele: obejrzyj na wiki: http://pl.wikipedia.org/wiki/Glistnik_j ... 2cze_ziele

zupełnie inne liście

jak się dorwę do swojej książki o ziołach to spróbuję poszukać tych "chwastów", ale lepiej niech się ktoś doświadczony wypowie

Wed

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post So maja 29, 2010 10:14 am

To po lewej to chyba dziurawiec, niestety raczej łatwiej mi poznać coś na tzw. gruncie bo niestety z książek się nie uczyłem.
To w środku jak barwi przełamana łodyga na żółto to napewno Jaskółcze Ziele.
Tak do końca nie jest pewne w, których wojnach po, której stronie walczyli nasi przodkowie

Wed

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post So maja 29, 2010 12:51 pm

Ponieważ kolega nie znalazł jeszcze swojej książki to to po lewej to nie jest dziurawiec , nawet napewno, ale przypomina (przypomina i liśćmi i kwiatostanem) krwawnik i pewnie tak jest, ale ni grzybka jak nie pomacam, nie powącham, nie posmakuje nie powiem: "napewno".

Post So maja 29, 2010 9:55 pm

Re: Co to za rośliny-foto

Ta mniejsza żółta to nie dziurawiec, ta w środku to nie jaskółcze ziele, ma zupełnie inne liście, a jest wiele podobnych roślin, typu kurze ziele, pięciornik gęsi i też to jaskólcze a ta czwarta podobna i nie wiem. Tamta pierwsza biała roślina to nie krwawnik, ta jest inna ,wysoka na półtora metra. Spróbuje zrobić może zdjęcia z prost natury.

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Pn cze 07, 2010 10:22 pm

zdjecia sa fatalne i bedzie bardzo ciezko po nich dojsc co to za rosliny. np pierwsza widac ze jest z rodziny baldaszkowatych, a ta rodzinka ma to do siebie ze bardzo trudno odroznic od siebie poszczegolne ziółka. czasem 2 roślinki potrafią róźnić tylko jednym, z pozoru mało istotnym szczegółem. krwawnika bym nie obstawiała. druga to na pewno nie dziurawiec, glistnik czy pięciornik. ostatnia przypomina troche kocanki piaskowe. jeżeli rośnie na mocno piaszczystej glebie i w nasłonecznionym miejscu to jest szansa ze trafiona.

Post Wt cze 08, 2010 10:46 pm

mam kiepski aparat ale przyjrzyjcie się liściom. Jeśli chodzi o kocanke to ma inne liście, ta ma takie strzałkowate, ogólnie musi to być coś pospolite bo rosnie tego dużo, na około metra, i na samej górze ma te kwiaty ściśnięte ze sobą.. Ale już skapowałem pierwsze zielsko to białe i jest to Szalej jadowity inaczej zwany też Szaleńcem . Roślina silnie trująca :rip: i można ją pomylić z kminkiem pospolitym którego teraz też pełno przy drogach, te rośliny można poznać najlepiej po liściach bo kwiaty i owoce są bardzo podobne.

Post So cze 12, 2010 9:26 pm

Poprawka, nie Szalej jadowity, pomyłka , poszperałem troche i jest to ostatecznie Marchewnik anyzkowy ktorego dużo własnie, Szalej ma troche inne liście, podobny jest również Podgarycznik i ten Kminek. Także te cztery rośliny są do siebie dość podobne, myśle że warto je rożróżniać bo u mnie było tego tyle że nie dawało mi spokoju.

Post Pn lip 05, 2010 10:40 pm

Następnym razem należy zadbać o lepsze zdjęcia.
Środkowy to z pewnością (na 90%) jaskier http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/af/Illustration_Ranunculus_arvensis0.jpg
ost. z prawej wygląda jak gorczyca lub rzepak

Post Pn lis 22, 2010 8:16 pm

Ten pierwszy kwiatek to faktycznie krwawnik albo jakiś gatunek podagrycznika.
Przy tym drugim obstawiałbym jakiś wysoki zawilec. Albo tak jak mówi kolega powyżej jaskier.

Post Pn sty 03, 2011 2:25 pm

Pierwsza roślina to - jak już zostało powiedziane - jakaś roślina z rodziny baldaszkowatych, wydaje mi się że to może być kłobuczka pospolita (torilis anthriscus). Nazw roślin o których piszecie nie ma w posiadanym przeze mnie kluczu do oznaczania gatunków, czasem w naszym kraju funkcjonuje więcej niż jedna nazw danego gatunku, więc może figurują tam pod inną nazwą Drugie zdjęcie to może być jaskier wielokwiatowy albo jakiś inny, a trzecia - jak już ktoś napisał - to gorczyca świrzepa albo inna spokrewniona roślina z rodziny krzyżowych

Powrót do ZIELARSTWO