Głosy Duchów - Pieśni Wangga

Zwyczaje ludowe i opowieści z całego świata.

Moderator: Kapelusznik

Post Wt mar 04, 2008 11:38 pm

Głosy Duchów - Pieśni Wangga

w społeczności Aborygenów Pieśni Wangga są śpiewane podczas ceremonii kapuk, odprawianej w celu wyprowadzenia ducha zmarłej osoby poza społeczność ludzką i odprowadzenia do krainy z której wyłaniają się duchy podczas poczęcia.
Pieśni te są przekazywane pieśniarzom we śnie przez duchy zmarłych. Pieśniarzem, może być tylko ta osoba, która jest wrażliwą na głosy duchów (raczej nie-szamanów) , nikt przypadkowy. Niektóre aspekty pieśni i tańców obejmują zarówno ludzką egzystencję jak i domenę duchów. Ta dwuznaczna natura ceremonii jest kluczem, by duch zmarłego mógł pogodzić się ze swoją postacią i uwolnić się od przywiązania do świata żywych. Dobrze odprowadzone duchy stają się opiekunami wioski, krewnych.

Etapy tworzenia pieśni:
1) duch oznajmia swoje przybycie mówiąc, że ma śpiewaka nauczyć pieśni,
2) wykonuje ją a potem prosi, by śpiewak ją odśpiewał
3) po wykonaniu zadania oznajmia, że odchodzi i upomina, by nie zapomnieć pieśni.

Utwory składają się głównie ze słów, które nie mają odpowiednika w językach aborygeńskich i tylko niektóre partie są zrozumiałe, a to dlatego, że jest to język, w którym śpiewają duchy, które żyły w tym miejscu. Teksty są zazwyczaj dwuznaczne i do końca nie wiadomo kto śpiewa, duch czy człowiek. Pieśni wykonywane są z akompaniamentem kijków do wybijania rytmu i didjeridu.

Samo tworzenie pieśni w podobny sposób, często pomaga przesiedlonym Aborygenom dostosować się do obecnego miejsca. Są to pieśni totemiczne (purlapa) opierające się na współpracy z lokalnymi duchami.

http://azoulay.arts.usyd.edu.au/mpsong/songs/songs/birrarriwangga.html

Post Śr kwi 23, 2008 4:36 pm

Ciekawe, bo w sumie podobne to jest nieco do mojej wlasnej techniki - ja w sumie tez dostaje piesni od duchow, z tym ze spiewaja one jakby "przeze mnie", tzn nie odtwarzaja ich same i ja nie powtyarzam - to sie dzieje jednoczesnie. Niemniej one takze przychodza, oznajmiaja to, spiewaja piesn i odchodza. ;)

Powrót do FOLKLOR OBCY