Pająk i jego moce

Potężne duchy i strażnicy wiedzy. Dział o ich znaczeniu i mocach.

Moderator: Kapelusznik

Post Pn sty 21, 2008 7:58 pm

Pająk i jego moce

Witam jestem nowy na tym forum i od niedawana postanowilem praktykowac szamanizm. Chcialbym sie zapytac co symbolizuje totem pajaka, bo takowy postanowilem wybrac. Pajaki fascynuja mnie od dziecka ich sposob przetrwania i unikanie roznego rodzaju niebezpieczenstw jest bardzo ciekawy. W domu posiadam tez ciekawa kolekcje ptasznikow.

Pozdrawiam.

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Pn sty 21, 2008 9:21 pm

Witam również. :wink:
Po pierwsze totemu sie nie wybiera, to totem wybiera ciebie. To sie czasem przejawia tak, ze wydaje nam sie, ze wybieramy prace z totemem. Zwykle jest to szczególny wyraz sympatii dla danego gatunku, bliższa więź, zrozumienie charakteru. U mnie np było to tak, że jako dzieciak czytając książkę znalazłem różne wizerunki kruków. Narysowałem sobie jeden na kurtce i było fajnie. Pojawiał się co jakiś czas w moich snach. Później dostałem książkę o krukach, choć o nią nie prosiłem. No i tak zaczęła się praca z totemem. Odkąd go zaakceptowałem, zaczęła się prawdziwa przygoda.
Podobnie jest z twoim pająkiem. To, że czujesz z nim szczególną więź świadczy o tym, że to twój totem. Zresztą jeśli masz wątpliwości, zapytaj go o to. Może ci odpowiedzieć we śnie, poprzez jakieś zdarzenie w realu. Z totemem najlepiej nauczyć się dogadywać.

Pracowałem nieco z pająkiem. Pomagał mi np przy przejściach do dolnego świata. Pająki znają sporo ścieżek w astralu, a co za tym idzie mogą dostać się do wielu miejsc. Poza tym potrafią tkać sieć rzeczywistości i przez to nią manipulować. Jak dotąd znałem tylko jedną osobę z totemem pająka

Post Pn sty 21, 2008 11:11 pm

Moze wydac sie to dziwne ale jakies 3 tygodnie temu mialem sny, w ktorych jeden z moich pajakow probowal mnie zaatakowac i w ten sposob czuje teraz do niego wielki szacunek, i nie wiem czego to moze byc znak. Tego ze ten totem mnie wlasnie wybral czy moze mnie odrzucil?

W rzeczywistosci bardzo dobrze umie manipulowac ludzmi i ich uczuciami.

Pomozcie mi odczytac te znaki w szamanizmie jestem nowy i sie nie znam zbyt dobrze.

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Pn sty 21, 2008 11:26 pm

Ciekawe, atak totemu nie jest czymś negatywnym. W ogóle w szamanizmie pojęcie walki ma odmienne znaczenie. W przypadku zwierząt, które naturalnie posiadają jad ich atak często wiąże się z transformacją. Jad niszczy starą formę, przez co ten, kto doznał "ataku" ZM przyjmuje jad jako dar. Bywa to bolesne i nigdy nie wiadomo co z tego wyniknie :tongue:
Coś podobnego można zobaczyć w komiksach o spidermanie. Nawiasem mówiąc wiele motywów szamańskich można znaleźć we współczesnej kulturze. Wracając do spidermana, który akurat pasuje do opowieści, on również został ukąszony przez pająka. Wynikiem tego nastąpiła transformacja i przejawienie mocy pająka. Można to też porównać do chrztu.
Oczywiście nie wróżę ci, że będziesz wypuszczał sieć z nadgarstka i skakał po ścianach. :D

Czy twoje pająki są jadowite? Nie znam się na pająkach jeśli o gatunki chodzi, a ciekawi mnie to. Może wrzuciłbyś jakąś fotke :wink:

Post Pn sty 21, 2008 11:31 pm

Sa jadowite ale nie na tyle mocno aby wyrzadzic krzywde czlowiekowi, jedyne konsekwencje to zawroty glowy, wymioty i opuchniecie miejsca ukaszenia.

Niestety nie posiadam aparatu, moje pajaki sa jeszcze mlode i nie zbyt pokazne, do wiosny powinny byc juz dorosle.

Post Wt sty 22, 2008 1:58 am

Pajak to dsc potezny totem - mimo niewielkich rozmiarow. :)

Symbolika pajaka jest dosc zlozona, tak jak i zlozona jest jego natura. pajak jest budowniczym i mysliwym, potrafi zarowno tworzyc i niszczyc, moze oznaczac za rowno moc iluzji jak i oswiecenia.

Jego umiejetnosc tkania sprawia, iz laczy sie go ze splotem stworzenia i kreacja swiata. W wielu mitach ma charakter zenski a jego praca porownana jest z praca tkaczki. W Indiach np uchodzi ze wzglendu na swoja rpace za symbol kosmicznego ladu - a jednoczesnie ejst przadka zmyslowego swiata iluzji. Zenski charakter sprawia, iz pajak laczony jest takze z ksiezycem i uwaza sie go za istote lunarna. Laczony jest z fazami ksiezyca, ze wzglendu na swa zmiennosc. I tak jak ksiezyc jego sila odnosi sie do sfery wyobrazeniowej i astralnej. Stand jest pajak dobrym rpzewodnikiem po astrlanych sciezkach. Co zreszta zauwazyl juz Dreamcather.
Ten zwiazek ze sfera stralna i silami zenskimi, sprawia, iz moc pajaka wiaze sie takze z domena magii, czarow i wiedzy tajemnej, a takze z dywinacja.

Pajak spoczywajacy na srodku swej sieci jest symbolem srodka swiata.

To, iz pajak posiada jad, a takze potrafi sie dobrze ukryc, sprawia iz w wielu kulturach wchodzi takze w role triksera. Tak jest np u Indian Polnocnoamerykanskich. Podkresla sie tu role sprytu tego malego stawonoga, a takze jego madrosc.

Pajak z jednej strony jest istota kreujaca i budujaca, z drugiej zas, ze wzglendu na swoja agresywnosc, wykazuje cechy niszczyciela. Dlatego tez uosabia wieczny ruch wszechswiata, tworzenie i nieszczenie, ktore sie ze soba splataja. Ich wiecnzy taniec i rownowage miedzy nimi.

Nie koniec jednak na tych sprzecznosciach ukrytych w jednym, malym stworzeniu! Poniewaz pajak wysnuwa sieci ze swego ciala, tak jak slonce wysnuwa z siebie promienie, uznawany jest niekiedy za symbol solarny. Z tego punktu widzenia jego siec moze stanowic emanacje boskiego ducha, ktory przenika caly swiat.
Jako taki wystepowal czesto w mitach bedac rpzyjacielem solarnych bohaterow, ktorym pomagal (np ukryc sie).

W tym kontekscie ejgo pajeczyna byla czesto symbolem drabiny prowadzacej do nieba. Pajak rowneiz czesto przynosil rozne dary z nieba, otrzymane od bogow, spsuzczajac sie w dol na pajeczynie.

Pajak jako totem moze obdarzyc: pilnoscia, cierpliwoscia, roztropnoscia, ostroznoscia, sprytem, przebiegloscia, wiedza o truciznach, szczesciem, zdolnosciami wrozbiarskimi i dobra orientacja w sferze astralnej.

Mam nadzieje, ze te informacje pomoga ci w pracy z tym duchem, Szaman. :)

Post Wt sty 22, 2008 12:08 pm

Wielkie dzieki Strzygon, dzieki tym informacja bede mogl lepiej pracowac z duchem i lepiej go zrozumiec.

Post Wt mar 04, 2008 6:05 pm

Od jakeigos czasu tez mam w domu pajaka (Gramostola rosea). Bede mial wiec wiele okazji do poznania tego ducha blizej. Na razie zaintrygowlao mnie npo to, ze czasem ptorafie calkowicie intuicyjnie odgadnac jego stan (emocjonalny? psychiczny? a moze pajeczy?) i nawet nie msuze sie starac. Mimo, ze nie mialem wczesniej kontaktu z tymi zwierzetami. Interesujace.

Post So maja 10, 2008 4:35 am

ooo, super, że piszecie o pająkach...
Ja mam z nimi dziwnie i uważam za symbol i reinkarnacje moich demonów.
Zaczęło się ileś lat temu od serii pojawiania się dziwnego gatunku w moim pobliżu. Na przestrzeni 2 tygodniu pojawiło się kilka sztuk pająka, ktory nigdy wcześniej, ani nigdy później się nie pojawił i był dla wyjątkowo odrzucający - duży odwłok i krótkie grube i czarne nóżki. W dodatku te pająki nie zachowywały się w typowy dla dzikich pająków sposób jak np. siedzenie w kącie i tkanie, chodzenie po ścianach, czy po łazience. One się zjawiały: na moim biurku, na monitorze, na krześle czy łóżku na którym siedziałam a ostatni pająk wszedł między poły mojej spódnicy w czasie mojej drzemki w ciągu dnia (czy pająki nie są przeważnie aktywne nocą??).
Po tym incydencie stwierdziłam że mam tego dosyć, zrobilam sobie dłuższą sesje medytacji z demonami, mialam interesujace wizje, a pająki zniknely.
Teraz w dziwnych ilościach, rozmiarach, sytuacjach i formach pojawiają się w snach. Dziwnie mam z nimi - chyba wolałabym coś innego ;]
W sumie fajnie, ze sa takie wyraziste, łatwo zauwazam, że coś jest na rzeczy. Na pewno jakby to był insekt kompletnie ignorowany przeze mnie jak np. mole w mieszkaniu ;) to nie miałoby to takiej siły przekazu :)

Post N lip 18, 2010 1:20 am

Re: Pająk i jego moce

Ja zacznę od tego że dopiero dzisiaj, a właściwie wczoraj (już jest po dwunastej :P) zacząłem interesować się szamanizmem choć po dłuższym zastanowieniu wydaje mi się że znam już swój totem/zwierzę mocy.
Widząc w jakim temacie to pisze możecie się domyślić że chodzi mi o pająka. Czytając książkę "Szaman naszych czasów" dowiedziałem się że swoje zwierzę mocy można głównie poznać po tym że daje nam ono znać w różny sposób. Sprawa jest prosta, od dosłownie malutkiego miałem styczność z pająkiem, jako najmłodszy w rodzinie jako jedyny już potrafiłem ujżeć go nawet w najbardziej zakurzonych zakamarkach co mojej rodzince przychodziło z wielką trudnością. Teraz praktycznie ciągle dają mi o sobie znać, przez ostatni tydzień prawie codziennie widziałem jednego pająka. A to jeden w łazience w wannie, a to jeden malutki latał po pokoju, nawet widziałem jednego dosyć SPOREGO pajączka w garażu, który uplótł dosyć sporą pajęczynę w rogu. Dzisiaj zastanawiając się nad moim zwierzęciem mocy, dochodząc po poszlakach wszystko wskazywało na pająka. Nawet ze wszystkich herosów zawsze najbardziej wolałem spider mana :D. I teraz pytanie, czy jest możliwe że pająk jest moim totemem?
Z drugiej strony trochę (nie panicznie) boję się pająków, czy to mogło by w jakiś sposób obrazić mój totem, i czy miało by to jakiś wpływ na mój kontakt z totemem?

PS. Oj widze troche odkurzyłem stary temat :P

Powrót do ZWIERZĘTA MOCY