Rośliny i zioła bogate w minerały i witaminy

O ziołach i ich zastosowaniu.

Moderator: Kapelusznik

Post So lip 03, 2010 9:16 am

Rośliny i zioła bogate w minerały i witaminy

Witajcie,
Jestem tutaj poraz pierwszy, troche interesuje sie zielarstwem chociaz moja wiedza jest bardzo mała.

Oprócz działania leczniczego ziół na różne układy interesuje mnie ich zawartość aktywnych witamin i minerałów oraz zapewne wielu związków które wzmacniją ich działanie, zwłaszcza takich których brakuje w wegańskiej diecie.
Uwielbiam Yerbe, ale Yerba to nie wszystko.
Chciałem więc sporządzić sobie mieszanke lub kilka mieszanek na kilka dni, takie bomby mineralno witaminowe.
Pewien leśnik z Roztocza powiedział mi np. że mieszanka z Krwawnika, Pokrzywy i Mniszka Lekarskiego mają dużo witamin.

A może jest tutaj jakis spis ziół pod względem 'wartosci odżywczych' ?

Pozdrawiam :]

Tak

Post So lip 03, 2010 1:03 pm

Re: Rośliny i zioła bogate w minerały i witaminy

Yerba mate jest fajna i zawiera dużo witamin, ale ODWADNIA, czyli użyźnia i od razu wypłukuje.. ile przyswoisz, zanim wysikasz/wypocisz - tyle Twoje.

Spioch napisał(a):Oprócz działania leczniczego ziół na różne układy interesuje mnie ich zawartość aktywnych witamin i minerałów oraz zapewne wielu związków które wzmacniją ich działanie, zwłaszcza takich których brakuje w wegańskiej diecie.

Jakich konkretnie związków, minerałów i witamin brakuje Ci w wegańskiej diecie?

Post So lip 03, 2010 1:18 pm

Słyszałem takie opinie, ile w nich prawdy to nie wiem, ale i tak sie po niej dużo lepiej czuje. Ale fakt faktem nery pobudza do pracy ;)

Najbardziej zalezy mi na cynku dalej to selen, miedź zeby zrównoażyć ilośc cynku, żelazo i wapń oraz mikro i ultraelementy jak np. mangan.

Tak

Post So lip 03, 2010 8:02 pm

:hmmm: Żeby tak naraz..

To chyba już tylko tuńczyk w avocado! :lol:

Ale serio.
Słyszałeś o czymś takim jak hydroponika? To taki nowy sposób uprawy roślin. Bo są metody naturalne polegające na sianiu w ziemi, w słońcu i podlewaniu tego konewką, czy deszczem.. Są sposoby szklarniowe i domowe gdzie sadzisz w ziemi w doniczkach, podlewasz, użyźniasz i to radośnie rośnie.. I są też systemy hydroponiczne - w całkowicie sztucznym podłożu, gdzie korzenie obmywane są nieustannym pluskiem wody i z idealnie dobraną mieszanką odpowiednich związków, a bzyczące lampy udają słońce.. Uprawiając w systemie hydroponicznym potrzebujesz doskonałej wiedzy o tym co robisz, jak to robisz, dlaczego to robisz i po co to robisz.. podpartej doświadczeniem. Bo symulujesz wszystko.. Na zewnątrz można siać łatwo, w doniczce również bo w odpowiedniej ziemi są już mikroelementy, ale kiedy uprawiasz w suchym i jałowym podłożu potrzebujesz idealnie zbilansowanych nawozów bo inaczej rośliny zginą..

Są też różne diety. Dla ludzi. Ta, o której piszesz jest jak ta hydroponika - kiedy wiesz co z czym, po co i dlaczego - można robić cuda. Ale jeśli tego nie wiesz - to możesz zdziałać więcej szkody, niż pożytku.. :glaszcze:
A ty nie wiesz w czym jest żelazo.

Ziołami możesz bilansować delikatne niedobory, lub ewentualnie stymulować wzrost - jak w uprawie "doniczkowej". Ale nie możesz uzupełniać w ten sposób totalnego braku mikroelementów wynikającego z kolei ze źle dobranej diety! Dieta wegańska to jak uprawa w suchym podłożu - jeśli chcesz się podpiąć pod kroplówkę, to Twoja sprawa. Ale do zdrowia ciała w zupełności wystarcza, jeśli tylko będziesz jeść produkty mało przetworzone, ograniczysz totalnie cukry i smażenie. I możesz wtedy śmiało i smacznie jeść wszystko pozostałe, bez jakichś nadmiarów, ani niedoborów..

Słuchaj ciała, które wie, czego chce..

Powrót do ZIELARSTWO