Jasminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

O ziołach i ich zastosowaniu.

Moderator: Kapelusznik

Post So sty 19, 2008 4:19 pm

Jasminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

Uzyteczne elementy: kora, kwiaty (Cortex, Flos)
Okres Zbioru: V - VII; najlepiej rpzy pelni ksiezyca, w nocy;

Opis: Krzew osiagajacy wysokosc do 3 m. Ma sztywne, wzniesione galazki o brunatnej, luszczacej sie korze. Liscie sa cienkie, jajowate, dlugie na ok. 10 cm. Kwiaty mlecznobiałe, zebrane w grona do 10 sztuk. Charakteryzuja sie silnym, odurzajacym zapachem.
Występowanie: W ogrodach i parkach, zdziczaly wystepuje takze w lasach mieszanych, zywopłotach i zaroslach. Do podanych przeze mnie celow magicznych zwlaszcza nadaje sie jasminowiec z cmentarzy. Oby tylko byly oddalone od ulic.
Zastosowanie magiczne: Roslina ma charakter wodny, silnie lunarny na co wskazuje zarowno kolor jak i zapach. Wywołuje prorocze sny i wizje, ulatwia medytacje, wzmacnia zdolnosci dywinacyjne. Moze byc uzyta do okadzania miejsc, osob lub jako kadzidlo w trakcie medytacji czy ceremonii. Do tego celu najlepiej nadaja sie suszone kwiaty. Mozna takze wykorzystac energie wiednacych kwiatow, rozsypujac je w miejscu ewokacji. Z dobrym skutkiem moze byc stosowany wspomagajaco w nekromancji. Jego obecnosc zageszcza energie cieni, stąd można go stosowac przy wszelkich ewokacjach z tej tradycji. Ogolnie uwarza sie, iz jasmin laczy sie takze z energia Aniola Smierci - Azraela.
Działanie lecznicze: Byc moze nie jest ono az tak zroznicowane. Czesciej stosowalem jasmin w magii niz do celow leczniczych. Herbatka z kwiatow jasminu działa odprezajaco i likwiduje napiecia. Suszone platki mozna tez dodawac do normalnej herbaty. Ponoc takze kapiel w naparze kwiatow i kory z tego krzewu zapobiega poceniu sie i usuwa nieprzyjemny zapach ciala.
Ostatnio edytowano So sty 19, 2008 4:42 pm przez Strzygon, łącznie edytowano 1 raz

Post So sty 19, 2008 4:40 pm

Fantastycznie, dziękuję. Sprawdzę przy najbliższej okazji i skontaktuję się ze znanymi zielarkami i zielarzami w kwestii dawek i sporządzania owej herbatki- chyba,że Ty dysponujesz również takimi wiadomościami? Czy działanie jaśminowca wonnego przenosi się również na inne gatunki tego krzewu? Czy przez herbatkę rozumiesz napar z suszu kwiatów, czy ze świeżych (choć raczej wątpię)? Czy też może jakiś inny sposób jej przyrządzania? W jakich dawkach, powiedzmy na szklankę, można pić taki napar? Informacje które podałeś bardzo są cenne- a może jeszcze znasz odpowiedź na powyższe pytania?

Bianka

Post So sty 19, 2008 4:54 pm

Qrcze mialem to wynotowane i chyba zginelo w trakcie rpzeprowadzki... A to neidobrze bo w tym zeszycie bylo wiecej istotnych informacji... :/

Chodizlo mi oczywiscie o napar z suszu kwiatow.
Mysle ze lepszy efekt od jasminowca wonnego moze dawac np. jasminowiec lekarski.
W kazdym razie sproboj moze mieszac z herbata czarna lub zielona, dodajac lyzeczke suszu na filizanke herbaty (jesli mieszasz). Natomiast jesli robisz sam napar to niestety nie znam dawki bo ja mowilem notatki mi wcielo. :/
Jak znajde to postaram sie uzupelnic wiadomosci.

Bdw olejek jasminowy mieszany z bazowym moze byc wcierany w skore w rpzypadku podraznien i oparzen slonecznych a takze stanow zapalnych.
Olejek jasminowy uchodzi zreszta ponoc za afrodyzjak. Ale nie tesotwalem. ;)

Post So sty 19, 2008 6:00 pm

Spróbuję.

Toż takie notatki to Skarb!
Życzę Tobie, byś je odnalazł.

Póki co jaśminowca nie mam, ale przy okazji tego co napisałeś nasunął mi się dobry wątek w temacie zielarstwa.

Bianka

Post Wt cze 15, 2010 5:08 pm

Re: Jasminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

Witam.
Ja posiadam tak owego jaśminowca w ogrodzie... Zapewne użyczył by mi trochę swego kwiecia, aczkolwiek nie wiem w jakich warunkach mam suszyć jego kwiaty. Czy ktoś posiada, informacje dotyczące zacienienia, wilgotności i temperatury powietrza w jakiej mogłabym zasuszyć kwiaty?

Powrót do ZIELARSTWO