Hermann Hesse "Wilk Stepowy"

Książki, artykuły i eseje, które czytaliście i polecacie.

Moderator: Kapelusznik

Marcowy Zając
Marcowy Zając

Post Pn lut 11, 2008 6:08 pm

Hermann Hesse "Wilk Stepowy"

To moja propozycja jezeli chodzi o ksiazki ktore TRZEBA przeczytac.
Jedna z tych, ktore zagladaja na samo dno duszy... tudziez prowadza dusze na samo dno... nawet nie wiadomo czego...

Obrazek

Moze zamiast recenzji, zamieszcze po prostu kilka cytatow:

Kto tak potrafi żyć chwilą i tak przyjaźnią i troskliwie umie cenić każdy kwiateczek przydrożny, każdą najdrobniejszą, najdziecinniejszą radość chwili, temu już życie nic złego nie zrobi.

Nie szkoda niczego co minęło, szkoda tylko tego, co jest teraz i dzisiaj, szkoda tych godzin i dni, które traciłem, które tylko cierpliwie znosiłem, które nie przynosiły ani darów, ani wstrząsów.

Wieczność jest mgnieniem oka, w sam raz długim na żart.

Miałeś w sobie obraz życia, jakąś wiarę i jakieś żądanie, byłeś gotów do czynów, cierpień...ofiar a potem spostrzegłeś stopniowo, że świat nie żąda od ciebie ani czynów, ani ofiar, że życie nie jest heroicznym poematem z rolami bohaterów, lecz mieszczańską izbą, gdzie ludzi w pełni zadawala jedzenie, picie, robótka na drutach, partia tarota i radio.

Najnieszczęśliwsze życie nawet ma swe godziny słońca i wśród piasku i kamieni swe ubożuchne kwiatki szczęścia

Oboje byliśmy jeszcze dziećmi i nie bardzo wiedzieliśmy co mówić, co robić...oboje byliśmy jeszcze dziećmi, tej niedzieli nie doszło nawet do pierwszego pocałunku, ale byliśmy niesłychanie szczęśliwi. Staliśmy, oddychaliśmy i usiedliśmy w trawie, głaskałem jej rękę, ona zaś nieśmiało gładziła moje włosy, potem znów wstaliśmy i próbowaliśmy zmierzyć, kto z nas jest wyższy i właściwie ja byłem o palec wyższy, ale nie chciałem tego przyznać, lecz utrzymywałem, że jesteśmy dokładnie tego samego wzrostu, że Pan Bóg przeznaczył nas dla siebie.

:)

To tylko cytaty znalezione na szybko w necie... moje wlasne, podkreslone w ksiazce, znajduja sie poza moim obecnym zasiegiem ;)
Deep into that darkness peering, long I stood there, wondering, fearing, doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before /Edgar Allan Poe/

Marcowy Zając
Marcowy Zając

Post N lut 24, 2008 10:58 pm

A tak tylko chciałam jeszcze na zachętę dorzucić kilka swoich ulubionych cytatów z "Wilka Stepowego", jako że właśnie mam go pod ręką:

Droga do niewinności, do stanu przedstworzenia, do Boga, nie prowadzi wstecz, lecz naprzód, nie do wilka czy dziecka, lecz coraz dalej w głąb winy, coraz głębiej w stawanie się człowiekiem.

Każde narodziny oznaczają oddzielenie się od wszechświata, oznaczają odgraniczenie, odosobnienie się od Boga, oznaczają bolesne stawanie się na nowo. Powrót do wszechświata, zaniechanie bolesnej indywidualizacji, stawanie się Bogiem znaczą: tak rozszerzyć swą duszę, aby znów mogła ogarnąć wszechświat.

Fakt, że ludzie o takich mozliwościach posługują się wilkami stepowymi i okrzykami: "ach, dwie dusze", jest równie zadziwiający i smutny jak to, że tak często żywią oni ową tchórzliwą miłość do mieszczaństwa. Człowiek, który jest zdolny pojąć Buddę, człowiek, który ma wyobrażenie o niebiosach i otchłaniach człowieczeństwa, nie powinien żyć w świecie, w którym panują
common sense, demokracja i burżuazyjne wykształcenie. Żyje w nim tylko z tchórzostwa, a gdy wymiary tego świata zaczynają go uciskać, gdy szczupła mieszczańska izba staje się dlań za ciasna, wówczas kładzie to na karb "wilka" i nie chce przyznać, że czasami wilk jest najlepszą jego cząstką.

I jeszcze wiersz...

Ja, wilk stepowy, gnam bez końca,
Świat pod całunem śniegu legł,
I nigdzie sarny ni zająca,
A nawet kruk z gałęzi zbiegł.
W sarenkach jestem zakochany,
Ach, gdybym chociaz jedną miał,
Wziąłbym ją w zęby, wziąłbym w łapy,
I przy niej się rozkosznie grzał.
Ach, jaki byłbym dla niej czuły,
W jej uda kłami bym się wpił,
Jej krew chłeptałbym aż do syta,
A z żalu bym po noach wył.
Wystarczyłby mi nawet zając,
Kawałek grzbietu, jeden skok;
Czyż wszystko mnie już opuściło,
Co rozwesela życia mrok?
Siwieje mi już włos ogona,
I bystrość oka przyćmił czas,
Przed laty zmarła moja żona,
Więc gnam za sarna w ciemny las.
O sarnach marzę i zającach,
Pragnienie gaszę lodu krą,
Zimowy wiatr po nocach pląsa,
Zanoszę diabłu duszę mą.

I na koniec:

Tęskni pan za tym, żeby zostawić tę epokę, ten świat, tę rzeczywistość i przenieść się w inną, bardziej panu odpowiadającą, w świat bez czasu. Niech pan to zrobi, drogi przyjacielu, zachęcam pana do tego. Pan przecież wie, gdzie jest ukryty ten inny świat, którego pan szuka, i wie pan, że jest to świat pańskiej własnej duszy. Tylko w pańskim wnętrzu żyje ta inna rzeczywistość, za którą pan tęskni. Nie mogę panu dać niczego, co by nie istniało już w panu, nie mogę panu otworzyć innej galerii obrazów prócz galerii pańskiej duszy. Nie mogę panu dać niczego prócz sposobności, bodźca i klucza. Pomagam panu ujawnić jego własny świat, to wszystko.

Wprawdzie mamtych ulubionych cytatów jeszcze więcej, ale gdybym pojechała dalej to by się skończyło na tym, że przepisałabym całą książkę ;)
Deep into that darkness peering, long I stood there, wondering, fearing, doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before /Edgar Allan Poe/

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Cz mar 06, 2008 5:15 am

Ach, jedna z moich ulubionych książeczek. Jak miło :mrgreen:
Dziwnie się rzeczy układają. Fajnie, że ta książka tu trafiła.

Jak ktoś jest zainteresowany, to tu mamy "wilka" za free w formie e-booka:

http://www.plikus.pl/zobacz_plik-Wilk_stepowy-39435.html

Z powodu tej książeczki popełniłem kiedyś wierszyk, więc go wkleję, co by nie być gołosłownym. Z tomiku pod tym samym tytułem. Niestety własciwy szyk się nie da wkleić - zamiast podkreślników powinny być spacje :P

anatomia chwili

pot na moich dłoniach żłobi nowe linie
________________nową linię życia
______________nową linię szczęścia
_______________nową linię miłości
pięć palców na straży nocy
pięć palców na straży dnia
dorzecza niebieskich żył
papilarnych osobowości

w kartografii pamięci
__________blizna szeleści araukarią

Jak go teraz czytam, to można w nim też znaleźć elementy hamańskie :D. Pisałem go 7 lat temu, czyli 7 lat temu pierwszy raz zetknąłem się z "wilkiem stepowym".
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Marcowy Zając
Marcowy Zając

Post Pt mar 07, 2008 3:34 pm

Dreamcatcher napisał(a):Ach, jedna z moich ulubionych książeczek. Jak miło :mrgreen:
Dziwnie się rzeczy układają. Fajnie, że ta książka tu trafiła.

;)

Dreamcatcher napisał(a):Z powodu tej książeczki popełniłem kiedyś wierszyk, więc go wkleję, co by nie być gołosłownym. Z tomiku pod tym samym tytułem.

No prosze... super... a gdzie tomik...? :>

Dreamcatcher napisał(a):Pisałem go 7 lat temu, czyli 7 lat temu pierwszy raz zetknąłem się z "wilkiem stepowym".

Tak... Wilk Stepowy mocno potrafi oddzialowywac na mysli, uczucia i ogolnie szeroko pojete zycie wewnetrzne... tym samym nawet prowadzic do znacznych zmian zycia "zewnetrznego". Znam i takie przypadki... ;)

Dżabersmok
Dżabersmok

Post So mar 08, 2008 12:26 am

No prosze... super... a gdzie tomik...?

Tomik jest, i to nie jeden, ale nie wiem, czy jest sens wrzucać go na stronę. Możę wybiorę kilka wierszyków, które tematycznie będą pasować.
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Wt cze 15, 2010 11:17 am

Re: Hermann Hesse "Wilk Stepowy"

Wilk jest książką dla wszystkich, zmęczonych wieczną walką pierwotnej natury i narzuconych przez społeczeństwo zachowań, która istnieje w Steppenwolfach... polecam z całego serca!

Powrót do BIBLIOTEKA