Astral

Doświadczenia z podróży do światów: górnego, środkowego i dolnego.

Moderator: Kapelusznik

Post Wt sie 12, 2008 1:09 pm

A ja mam kolejne "dyletanckie" pytanie. Co rozumiecie przez "astral"?
Jesli dobrze rozumiem, to te wszystkie inne swiaty razem wziete poporostu? Czy slowo to ma to jakies szczegolne znaczenie?

Post Wt sie 12, 2008 2:38 pm

Istnieje jeszcze świat mentalny, tj świat myśli.

Generalnie świat astralny to świat snów, emocji, etc. Ciało astralne mają także zwierzęta. Myślę, że w jego obręb można wpuścić takie terminy jak: Górny, Dolny, Środkowy Świat. Nie ma krańców, a przynajmniej nie przypominam sobie, żeby jakieś miał.

btw Steiner się kłania. Jeśli ktoś ma coś do dodania po mnie to niech to sprostuje to, co uważa, że powinno się dodać.

Post Wt sie 12, 2008 3:41 pm

To się odnosi do ciał człowieka, każde z nich odpowiada za inną płaszczyznę, inny świat.
I tak mamy ciało fizyczne, i świat fizyczny, ciało eteryczne, świat eteryczny (to energia życiowa, ciało to jest ściśle związane z ciałem fizycznym, zawiera jego wzorce, jest odpowiedzialne za np. bóle fantomowe, najłatwiej je zaobserwować jak się ktoś uczy widzenia aury), ciało astralne, świat astralny - świat emocji, snów, wyobrażeń, archetypów "zwierzęcych", energetycznych wzorców zachowań - to w sumie szerokie określenie, bo zawiera zarówno niższe emocje jak i tzw. wyższe, ale zasadniczo jest związane z odczuwaniem, dalej: ciało mentalne, świat mentalny - to mamy cały świat myśli i tworów świadomego umysłu, wzorców myślowych - to ciało jest luźno związane z ciałem fizycznym, za jego pomocą można mieć dostęp do różnej wiedzy, na tym poziomie łatwo o kontakt między różnymi ludźmi (stąd np. zjawisko jednoczesnych lub prawie jednoczesnych wielkich odkryć naukowych u kilku naukowców nie kontaktujących się ze sobą) no i mamy jeszcze świat duchowy i "ciało" duchowe - o ile można to tak nazwać ;)
Oczywiscie ten mój rozdział jest roboczy, napisany od ręki i zawiera 5 elementów - można wyróżnić ich więcej.
Jestem zwolenniczką skokowego rozwoju, czyli uważam, że istnieją jakościowe różnice pomiędzy różnymi ciałami i poziomami (chociaż jest ich zdecydowanie więcej niż 5 ).

Post Wt sie 12, 2008 4:26 pm

Teozofia np wyroznia siedem. Ja wlasciwie tylko trzy (jakos nigdy nie mialem potrzeby operowac wieksza ich iloscia): tj swiat fizyczny, astrlany i duchowy (dewachan).
Swiat astrlany to dla mnei sfera posrednia meidzy dewachanem a swiatem materialnym. Czesto anzywa sie go sfera odbic, bowiem odbija zjawiska i procesy ktore zachodza w pozostalych swiatach. Astral ejst warstwowy - im nizej tym jest bardziej "gesty", im wyzej, tym wiecje w nim ducha. Stand tez pewnie kilka osob okresla mianem swiata mentalnego gorne warstwy astralu gdzie znajduja sie astroidee (odbicia mysli i idei abstrakcyjnych). Ja to uwazam za wyzsza warstwe astralu po prostu.
W astralu takze jak juz wspominano znajduja sie manifestacje emocji oraz swiat snow. Takze istoty z dewachanu aby oddzialywac na swiat fizyczny czesto buduja sobie ciala astralne (np demony czy inne byty). Jest wiec astral sfera, w ktorej mozna spotkac wiele innych bytow. W nim samym znajduja sie larwy astralne, cienie zmarlych i duza ilosc istot czerpiacych energie z ziemi - np egregory astralne. Niemniej wiekszosc meiszkancow astrlau nie posiada jazni i nie ma zwiazkow z dewachanem. Chyba,z e oczywiscie mamy do czyneinai z bytem wyzszym, ktory wykorzystuje do podrozy swe cialo astralne - albo z swiadoma istota z ziemi, ktora robi to samo.
Przez astral latwo ejst wplywac zarowno na materie jak i na dewachan - bowiem jako sfera odbic jest on powiazany z tymi poziomami. Zwierzeta maja swiadomosc wlasnie na tym poziomie - dlatego choc w materii sa mniejs wiadome, w astralu mozna z nimi sie latwo porozumiec. Takze rosliny maja swiadomosc na poziomei wyzszego astralu - tutaj takze ten kontakt jest mozliwy.

Post Wt sie 12, 2008 5:21 pm

Dzieki wielkie!
Zdrowia!

Powrót do PODRÓŻE DO ŚWIATÓW