Zdrowa pozycja snu

Miejsce na rozmowy w tematach nie występujących gdzie indziej na forum, ale mimo to pasujących do niego.

Moderator: Kapelusznik

Post Cz paź 02, 2008 5:41 pm

Zdrowa pozycja snu

Witam
W jakiej pozycji najczesciej spicie? Niby spanie na plecach jest najbardziej zdrowe, a jednak czesto lezac tak nie moge poprostu zasnac. Najlepiej zawsze spalo mi sie na brzuchu, ale od pewnego czasu gdy "naprawilem" swoj oddech taka pozycja odpada. Wczoraj lezalem z 3 godziny i dopiero okolo godziny 2 w nocy udalo mi sie zasnac ;/

Post Cz paź 02, 2008 7:53 pm

...tak jak czuję, śpię. Śpię na brzuchu, chociaż pozycja pleców pozwala mi lepiej widzieć astrę. Jak dla mnie to bardziej kwestia gustu, pozycja snu :) Ofc można wytrenować pewne pozycje, niby zdrowsze, jednak ja większej różnicy nie zauważyłem...

Post Cz paź 02, 2008 7:59 pm

O rany, kolejne teorie bez pokrycia?
Czemu to niby spanie na plecach jest najzdrowsze?
Z mojego doświadczenia wynika, że spanie na plecach jest oznaką pewności siebie i bycia gotowym do stawienia czoła temu co nadchodzi, a spanie na brzuchu jest asekuracyjne. Więc ja śpię na brzuchu gdy "coś mnie atakuje" a na plecach gdy chcę rozwiązać problem, na boku gdy chcę się szybciej zregenerować itp. ale to moje takie tam własne pomysły i wedle mnie spanie na plecach nie jest najzdrowsze, tylko jest odpowiednie dla odpowiedniego stanu.
A jeśli nie możesz zasnąć w jakiejś pozycji, to może to nie jest pozycja w której powinieneś w danej chwili zasypiać?

Post Cz paź 02, 2008 8:34 pm

Nocny_Wyjec napisał(a):O rany, kolejne teorie bez pokrycia?
Czemu to niby spanie na plecach jest najzdrowsze?
A jeśli nie możesz zasnąć w jakiejś pozycji, to może to nie jest pozycja w której powinieneś w danej chwili zasypiać?

Wlasnie czesto zasypiajac szukalem pozycji do zasniecia, ale ostatnio to cos nie pomaga. Zauwazylem takie cos - jesli przed spaniem poswiece wiecej czasu na wyciszenie sie i jakies cwiczenia, medytajce (co staram sie wykonywac w pozycji siedzacej) to pozniej o wiele lepiej mi sie zasypia i czuje, ze wszystko we mnie jakos bardziej jest scharmonizowane. Jednak jeszcze pracuje nad tym, zeby codziennie poswiecic troche czasu na takie sprawy :)
Jest wiele opini, ze pozycja na plecach nie obciaza tak mocno kregoslup i daje mu tez odpoczac podczas snu. No ja czasami naciagalem sobie miesnie szyji spiac na boku czy brzuchu. Czasami zasypiam rowniez na plecach, bo jest to w sumie najlepsza pozycja jesli chodzi o uklad ciala i wydaje mi sie ze latwiej mozna oddychac tak jak juz pisalem wyzej. Staram sie od jakiegos czasu zmniejszyc czestosc oddechow / minute i wykorzystuje pluca w pelni. A ostatnio tak mysle, ze jak np. spi sie na boku to lopatka na ktorej sie opieramy jest narazona na wieksze obciazonie niz ta druga (analogicznie do siedzenia na krzesle i opierania sie o sciane bokiem), nie jest tak? I tak juz mam prawa lopatke krzywa (od plecaka noszonego na 1 ramieniu) ,wiec staram sie korygowac takie rzeczy.

Pozdrawiam ;)
Ostatnio edytowano Cz paź 02, 2008 8:49 pm przez traveler, łącznie edytowano 1 raz

Post Cz paź 02, 2008 8:44 pm

A ostatnio tak mysle, ze jak np. spi sie na boku to lopatka na ktorej sie opieramy jest narazona na wieksze obciazonie niz ta druga, nie jest tak? I tak juz mam prawa lopatke krzywa (od plecaka noszonego na 1 ramieniu) ,wiec staram sie korygowac takie rzeczy.

Zawsze możesz spać na drugiej, symetrycznie będzie ;) Kiedyś powiedziała mi coś takiego ortopedka, ale nie biorę odpowiedzialności za tę radę :tongue:=+;P

Post Cz paź 02, 2008 8:51 pm

Mi spanie na brzuchu nie przeszkadza w "prawidłowym oddychaniu".
Jak mam jakiś problem z zaśnięciem, to wprowadzam się w stan snu przy pomocy oddechu i medytacji. Jest wiele ciekawych ćwiczeń które można by zastosować, i nigdy nie miałem problemu by stosować np. te na LD po prostu po to by zasnąć.

Post Cz paź 02, 2008 8:55 pm

Nocny_Wyjec napisał(a):Mi spanie na brzuchu nie przeszkadza w "prawidłowym oddychaniu".

:D Raczej meczace dla mnie, bo jesli oddycham pelnia to musi byc gdzies miejsce na to powietrze, a jak brzuch lezy przy powierzchni lozka to gdzie to sie ma podziadz? Nie meczy Cie to nijak?
Jeden lubi jak mu nogi smierdza, a drugi jak mu cyganie graja pod oknem :) Ze tak to podsumuje, hehe.

Post Cz paź 02, 2008 8:59 pm

Nie... poważnie, nigdy się nie zastanawiałem nad tym czy mi coś przeszkadza. Może dziś zwrócę na to uwagę i podzielę się obserwacjami... :>

Post Cz paź 02, 2008 10:24 pm

Myślę, że spanie na brzuchu może przeszkadzać w oddychaniu tylko ludziom z nadwagą, albo w ciąży :] Traveler, przyznaj się ! ;)
A jak ktoś ma skłonności do chrapania, albo ma katar, czy coś z zatokami, to właśnie na plecach jest niezdrowo.

A serio, to faktycznie jak się praktykuje jakiś rodzaj jogi snu, to zaleca się pozycję półleżącą, na plecach. Ale to jest pozycja do medytacji.
Normalnie można spać i mieć ld śpiąc na boku, brzuchu, czy jak chcesz.

Post Pt paź 03, 2008 11:31 am

zjawa realna napisał(a):Myślę, że spanie na brzuchu może przeszkadzać w oddychaniu tylko ludziom z nadwagą, albo w ciąży :] Traveler, przyznaj się ! ;)

hehe, no nie mam nadwagi :) nie mam miesnia piwnego ani nic takiego ;P

Post Pt paź 03, 2008 1:08 pm

Dziś w nocy nie miałem problemów z oddechem leżąc na brzuchu, wręcz było mi łatwiej się rozluźnić.
Pomyślałem, że może ma na to wpływ poduszka? Ja nie korzystam z poduszki, zbyt mocno obciąża mi to kręgosłup.

Post Pt paź 03, 2008 7:40 pm

No aj zawsze spie na brzuchu, ale bez poduszki. To fakt, z poduszka byloby HC dosc, z uwagi na kregoslup. Wogle zreszta nie lubie poduszek. :P
Acha i rowneiz rozwiac chcialem t eplotki na temat oddychania - mi nic nie przeszkadza w oddychaniu gdy spie w takiej pozycji, to raz - a dwa kregoslup tez mi odpoczywa. Nic nie poradze - tak sie zwykle dzieje. :>
I ejszcze jedno - nie powiedzialbym, ze to pozycja asekuracyjna. Raczej zwiazana ejst tez z osobami aktywnymi. Takie stare rpzyslowie mowi ze generalowie spia na brzuchu, krolowie na plecach a mieszczanie na boku. ;)

Natomiast odnosnei pozycji na plecach, dodam tylko - ze mozna miec w niej problemy z oddychaniem i niedotlenieniem. Wiekszosc osob chrapie wlasnie w tej pozycji. Poza tym w w niej wlasnie najczesciej atakuja zmory. ;)
Wiec jak widac, nie wszystko zloto, co sie swieci.

Zreszta jak jzu ktos pisal przede mna - mysle, ze to abrdzo indywidualna sprawa i wazne ejst, bysmy sie sami dobrze czuli w jakiejs pozycji. ;)

Post N cze 07, 2009 4:06 pm

nigdy nie spie na plecach albo na brzuchu. zawsze na ktoryms boku i kilka razy zmieniam zanim zasne.;)

Powrót do OFF TOPIC