Earth Hour - sobota, 29 marca, godz. 20

Miejsce na rozmowy w tematach nie występujących gdzie indziej na forum, ale mimo to pasujących do niego.

Moderator: Kapelusznik

Marcowy Zając
Marcowy Zając

Post Pt mar 28, 2008 1:22 am

Earth Hour - sobota, 29 marca, godz. 20

Earth Hour – sobota, 29 marca, godz. 20

W sobotę 29 marca o godz. 20 czasu lokalnego, miliony osób na całym świecie zgaszą światło w ramach akcji „Earth Hour” - „Godzina dla Ziemi” zainicjowanej przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF. Także Ty możesz wziąć udział w globalnym wydarzeniu. Wystarczy, że gdziekolwiek będziesz - zgasisz światło! W Polsce głównym partnerami akcji jest gazeta codzienna „Dziennik Polska Europa Świat”.

Obrazek

Earth Hour” to bezprecedensowa akcja zainicjowana przez międzynarodową organizację WWF po to, by przeciwstawić się największemu zagrożeniu dla Ziemi: zmianom klimatu. Jest to godzina w czasie której zgasną światła w naszych domach, w siedzibach światowych korporacji oraz budowlach będących symbolami biorących udział w akcji miast. 29 marca zgasną oświetlenia tak spektakularnych budynków jak Opera House i Harbour Bridge w Sidney, Sears Tower w Chicago czy Golden Gate Bridge w San Francisco. W tej chwili do akcji przyłączyły się 24 państwa między innymi Dania, Irlandia, Stany Zjednoczone, Indonezja, Meksyk, Brazylia, Grecja, Węgry i Polska. Do akcji włączają się także znani ludzie jak aktorka Cate Blanchett czy piosenkarka Nelly Furtado. W Polsce „Godzinę dla Ziemi” popierają Reni Jusis, Michał Piróg, Beata Pawlikowska i Andrzej Piaseczny.

Z polskich miast do akcji włączyły się Poznań i Warszawa.

Symbolicznym gestem zgaszenia świateł chcemy dać sygnał politykom, że powinni bardziej efektywnie walczyć z globalnym ociepleniem - wyjaśnia Wojciech Stępniewski, kierownik projektu „Klimat i energia” w WWF Polska. Chcemy także zwrócić uwagę, że aby skutecznie walczyć ze zmianami u konieczne jest podjęcie wspólnych, zintegrowanych działań przez wszystkie kraje na świecie.

W 2008 roku, Polska będzie gospodarzem największej, corocznej konferencji Narodów Zjednoczonych poświęconej zmianom klimatycznym. W grudniu do Poznania przyjedzie ponad 10 tysięcy delegatów, w tym przedstawicieli administracji rządowych z blisko 200 krajów. Dlatego tak ważne jest, aby w tym roku Polacy dali dobry przykład całemu światu i przyłączyli się do walki ze zmianami klimatu.

Od XIX wieku do dzisiaj, średnia temperatura Ziemi wzrosła o 0,7°C. Wybitni eksperci z całego świata, m.in. z Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatycznych (IPCC), ostrzegają, że przekroczenie granicy 2°C spowoduje, że stopnieje lodowiec pokrywający Grenlandię, a ekstremalne zjawiska pogodowe nasilą się do niewyobrażalnych dzisiaj rozmiarów. Zmiany klimatu m.in. przyśpieszają destrukcje lasów Amazonii, są ogromnym zagrożeniem dla przyrody i mieszkańców Indonezji, ograniczają rozwój krajów afrykańskich, i powodują gwałtowne topnienie się lodowców na całym świecie od Andów po Himalaje. Wskutek zmian klimatu może wyginąć aż 1/3 gatunków na Ziemi. Już w tej chwili na skutek tego zjawiska cierpią m.in. pingwiny, niedźwiedzie polarne, tygrysy, delfiny, wieloryby oraz wiele innych zwierząt. Niestety, pesymistyczne scenariusze naukowe przewidują, że do końca tego stulecia temperatura może wzrosnąć nawet o 5,8°C.Przyczyna tego zjawiska to przede wszystkim nadmierna emisja gazów cieplarnianych, w tym głównie dwutlenku węgla. Ten z kolei wytwarzany jest głównie (bo aż w 37%) podczas produkcji energii. Co roku światowy sektor energetyczny emituje do atmosfery 23 mld ton CO2!

Wyłączenie świateł tego samego dnia o określonej porze przez ludzi na całym świecie prawdopodobnie okaże się najgłośniejszym jak dotąd komunikatem opinii publicznej w sprawie pilnej potrzeby podjęcia globalnych działań przeciwko nadmiernemu ocieplaniu się Ziemi. – mówi Stępniewski.

Masz szansę dołączyć do milionów osób z całego świata biorących udział w „Earth Hour”. Wystarczy, że wyłączysz światło w sobotę, 29 marca o godz. 20. Razem z nami zrób dobry klimat!

Więcej informacji:

Anna Piekut
specjalista ds. kontaktów z mediami
WWF Polska
tel.: 0 22 849 84 69
e-mail: apiekut@wwf.pl

Wojciech Stępniewski,
Kierownik Projektu „Klimat i energia”,
WWF Polska,
tel. 022 849 84 69
e-mail: wstepniewski@wwf.pl

Źródło: WWF Polska
Deep into that darkness peering, long I stood there, wondering, fearing, doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before /Edgar Allan Poe/

Post Cz kwi 03, 2008 10:16 pm

Wracając, to właściwie niezbyt odczułem Earth Hour. U mnie w okolicy nic podobnego nie robili. A u Was?
Imho raczej i tak takie operacje byłyby bez sensu. w każdym razie ja raczej bym się inaczej zabrał do sygnalizowania, że z tą planetą jest coś nie tak.

Post Cz kwi 03, 2008 10:18 pm

Ja tez nie przyuwazylem, ale o tej porze bylem akurat dosc gleboko w lesie, wiec moglo mi umknac.
A jak bys sie Salivia zabral do tego? Jakeis pomysly? ;)

Marcowy Zając
Marcowy Zając

Post Pt kwi 04, 2008 12:26 am

saliva napisał(a):Imho raczej i tak takie operacje byłyby bez sensu. w każdym razie ja raczej bym się inaczej zabrał do sygnalizowania, że z tą planetą jest coś nie tak.

Ty mówisz: ja bym się inaczej do tego zabrał i... zazwyczaj na takim mówieniu się kończy.
A oni po prostu się zabrali i zorganizowali akcję ogólnoświatową ;)

Myślę że jesteśmy na takim zaawansowanym etapie eksploatacji Ziemi, że wszelkie takie działania warto wspierać, choćby zmieniały jedynie niewielką część tego ogromnego globalnego problemu. Poza tym, w tej akcji chodziło też o symboliczne pokazanie solidarności z ekologami i ich dążeniami do poprawy oraz o wysłanie w taki sposób sygnału do osób rządzących, żeby ostrzej się zabrały za sprawy dotyczące eksploatacji energii oraz powolnego ale stałego ocieplania się klimatu. A równoczesnie, nikt Ci nie broni przy tym prowadzić własnych dodatkowych kampanii na rzecz tej planety :P

saliva napisał(a):Wracając, to właściwie niezbyt odczułem Earth Hour. U mnie w okolicy nic podobnego nie robili. A u Was?

A to fakt, że mało była rozpropagowana. U mnie wyłaczyli oświetlenie kilku budynków i pewnie niektórzy ludzie też się przyłączyli wyłączając światła w mieszkaniach, ale wielkiej różnicy raczej widać nie było na ulicach. Dlatego już się przygotowują do Earth Hour 2009, żeby informacja dotarła do większej rzeszy ludzi:

Earth Hour 2009
Deep into that darkness peering, long I stood there, wondering, fearing, doubting, dreaming dreams no mortal ever dared to dream before /Edgar Allan Poe/

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Pt kwi 04, 2008 4:40 am

No i przegapiłem, a szkoda. Takie akcje są dobre, nawet jeśli ich efekt praktyczny jest niewielki. Zmienia to świadomość ludzi, zwłaszcza tego przysłowiowego Kowalskiego. Gdzie są te czasy, gdy do sklepu chodziło się z własną siatką a mleko sprzedawali w szklanych butelkach? I czemu pani za ladą dziwnie na mnie patrzy, gdy na podaną mi jednorazową zgrzewkę odpowiadam: "dziękuję, nie trzeba"? Swoją drogą, spędzam tyle godzin dziennie przed komputerem, że sam nie jestem bez winy :oops:
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Pt kwi 04, 2008 2:02 pm

Dream, pojdz ktok dalej - jak mi ktos chce dac siatke to robie wyklad na temat tego, jaki to nieekologicnzy zwyczaj. I zwykle ludzie ta idee lapia. Spoleczenstwo trzeba oswiecac a nie pozwalac by sie na nas jedynei dziwnie patrzylo - a my sie popatryzmy z drugiej strony - bo to akurat nikomu nie sluzy. ;)

Post Pt kwi 04, 2008 4:41 pm

A ja się przyznam że się załapałem, dzięki temu, że w TV padło jedno zdanie na ten temat w chwili gdy akurat obok przechodziłem. Ciekawe, ze było to wspomniane głosem który nie trafiał do ucha. I chyba właśnie to zwróciło moją uwagę. Brzmiało w stylu "A tak na marginesie to dziś o 20 jest jakaś akcja wygaszenia świateł dla ziemi. Ciekawe, tym bardziej, ze żadna z osób która siedziała przed tym pudłem tego nie zakonotowała.
Przymuszenie otoczenia do zgaszenia świateł sprawiło mi niejaką przyjemność. Tym większą że gdy wyjrzałem przez okno to różnicy niemal nie było (chodzi o przeciwstawienie się powiedzeniu "a po co?, przecież to żadnej różnicy nie zrobi"). Może z 1/20 świateł zgasła. Niepokojący fakt moim zdaniem, świadczy to o stopniu świadomości ekologicznej polaków. I nie tylko można by pomyśleć. Mnóstwo ludzi spogląda w pudła TV i ogląda często wiadomości a co ciekawe, nawet nie słyszą co dokładnie jest im podawane.

Dżabersmok
Dżabersmok

Post Pt kwi 04, 2008 5:28 pm

Strzygon napisał(a):Dream, pojdz ktok dalej - jak mi ktos chce dac siatke to robie wyklad na temat tego, jaki to nieekologicnzy zwyczaj.

No tak, tym masz pedagogikę we krwii, ale przyznam ci rację. Ja mam czasem z tym problem, że gdy wydaje mi się coś oczywiste, to oczekuję, że dla innych też jest to zrozumiałe. Ale pracuję nad tym. ;)
...............Obrazek.................
„Wszystkie rzeczy pojawiają się w określonej kolejności czy też, inaczej mówiąc, płyną strumieniem. Zdając sobie z tego sprawę, wiemy, w jaki sposób przerwać procesy negatywne, a inicjować i wspierać pozytywne.” Tenzin Wangyal Rinpocze

Post Pt kwi 04, 2008 6:11 pm

Doprecyzuję się.
Źle się wyraziłem, że "ja to bym lepiej zrobił". Brzmi to tak, jakbym rzeczywiście to umiał lepiej zrobić albo, co gorsza, jaki to ja dobry nie jestem.
Zwyczajnie jestem sceptyczny do akcji tego rodzaju. Świadomość może, ba, pewnie wzrośnie, jednak te akcje nie robią nic poza byciem.
Jakkolwiek, jeśli coś takiego jest wymierzone w polityków, to dotychczas nie widziałem, aby te akcje rzeczywiście wywołały jakiekolwiek efekty w jakimkolwiek państwie.
Poza tym, jak zaznaczono, akcja jest niepopularna. Ale to już zależy od nas samych ;)

Post Pt kwi 04, 2008 6:45 pm

No dla mnie ta akcja poza byciem ma pewne symboliczne znaczenie.
Jeśli nie był bym w stanie nawet w czymś takim wziąć udziału to co mógł bym zrobić? Zmieniam siebie i zmieniam dzięki temu swoje otoczenie.
Symbolika ma dla mnie ogromne znaczenie, złamałem stereotyp, co dodało mi energii i chęci działania. Ponad to akcja ta ukazała mi ogrom nieświadomości społeczeństwa. Czuje się niemal jak członek elitarnej grupy do której ta tajna wiadomość dotarła :shock:

Powrót do OFF TOPIC