Gitara

Ważne dopełnienie szamańskiego warsztatu. Dyskusje o możliwościach ich wykorzystania oraz ich użyteczności w pracy z duchami.

Moderator: Kapelusznik

Post Pn lis 16, 2009 7:17 pm

Gitara

Zapewne zastanawiacie się, skąd, ni z gruszki ni z pietruszki, gitara. Widział ktoś kiedyś szamana z gitarą? :D Postanowiłam jednak coś napisać, ponieważ na mnie ten instrument niesamowicie działa (nie wiem, jak na was). Otóż, po pierwsze, w moim odczuciu jest to instrument nierozerwalnie związany z ogniem. Kojarzy się jednak tylko z jego pozytywnymi aspektami (ciepłem, światłem...) Widział ktoś porządne ognisko bez gitary? :) Po drugie, bardzo 'towarzyski' instrument. Nie potrafię konkretnie określić, na czym to polega, ale gitara zawsze kojarzy mi się z kręgiem przyjaciół przy ognisku. Mój tata jest samoukiem, pięknie gra na gitarze. Dlatego jej dźwięki natychmiast wprowadzają mnie w melancholijno-refleksyjno-marzenio-na-jawie nastrój dzieciństwa. Ja też amatorsko brzdękam, chociaż nie zostałam obdarzona wielkim talentem muzycznym :) W każdym razie śpiew strun jest dla mnie absolutnie magicznym dźwiękiem. Jak jest dla was?

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Śr lis 18, 2009 5:38 am

Wilczyca napisał(a):Widział ktoś kiedyś szamana z gitarą?

nie widzialam ale slyszalam :). zagrał ścieżke dźwiękowa do filmu "Truposz" Jarmuscha. nie potrafie grac na tym instrumencie tak jak graja szamani-gitarzysci, ale w czuje ze w nim siedzi cos - melodie, pieśni. w ogole strunowe instrumenta jak dla mnie zahaczaja mocno o jakies rejony "wewnętrznych opowieści".

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post So lis 28, 2009 4:18 pm

Na ten temat czekałem! (Zastanawiałem się czy go nie stworzyć)

Gram na gitarze cztery lata, zarówno elektrycznej jak i klasycznej. Wiele razy próbowałem wykorzystać gitarę w praktykach szamańskich, ale napotkałem na pewną przeszkodę:
Gra na gitarze wymaga ode mnie dość dużego skupienia, w początkowych fazach transu to dobrze - łatwiej o pustkę myśli. Jednak w ostatniej fazie przygotowującej do transu to skupienie staje się przeszkodą - w pewnym sensie kotwiczy mnie ono w ciele fizycznym. Jeśli próbuję dalej wszystko się sypie i muszę zacząć od nowa.

Mimo to nie poddaje się, ciągle pracuje nad wykorzystaniem gitary. Melodia musi być dość prosta bym mógł ją grać w pewnym sensie nieświadomie, a równocześnie musi silnie oddziaływać na psychikę.

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post So lis 28, 2009 5:17 pm

Mnie to się udawało w medytacji chrześcijańskiej. Czterowersowy tekst. Cztery proste chwyty na każdy wers. Po pewnym czasie łapałem się, że już nie śpiewam na głos, tylko w myślach, a po pewnym czasie mogłem nawet nie grać, a nie wiedziałem tego...

Więc może to kwestia długo powtarzanej mantry? W kółko i w kółko...

akurat w tej kwestii to miałbym większe doświadczenie...
odwaga, wytrwałość, uśmiech
Natężenie świadomości

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post N lis 29, 2009 7:58 pm

Hm, dość ciekawe.
Prawdę mówiąc nie próbowałem podczas wchodzenia wtrans gry akordowej ani śpiewu. Skupiałem się na jakiejś odpowiednio psychodelicznej melodii, będę musiał spróbować Twojego sposobu.

Muchomorzysko
Muchomorzysko

Post Wt gru 01, 2009 1:23 am

hmmm, ciekawe to co mowicie. transowe granie na gitarze. ja mam troche inne podejscie do strunowych. niedawno sprawilam sobie cymbaly strunowe i probuje na nich grac, ale nie myslalam o transie. raczej o tym aby improwizowac rozne dzwieki i poprzez taka improwizacje wejsc w kontakt z duchem. to jest to co zawsze widzialam w instrumentach typu gitara, cymbaly, skrzypce. aby pozwolic melodii zlozonej z roznych dzwiekow plynac tam dokad chce poplynac. zaciekawilo mnie wasze podejscie do tematu i pewnie sprobuje tez i takiej wersji. na cymbalach moze to fajnie wyjsc bo technika grania sprzyja. :)

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Cz gru 03, 2009 9:34 am

Tak się teraz nad tym zastanawiałem, może to kwestia tego, ze gitara zakłócam zewnętrzne dźwięki, wibracje gitary przez pudło przyjmuję "na ciało" (bo do gitary się przytulam :) ), więc jakby tworze tło. Następnie śpiew - to właściwa wibracja wpisująca się w akordy gitary a do tego pożywka dla umysłu, który skupia się na tekście i na grze... hmmm ;)
odwaga, wytrwałość, uśmiech
Natężenie świadomości

Powrót do INSTRUMENTY MUZYCZNE I NARZĘDZIA PRACY