DRUMLA CZ II - tuning

Ważne dopełnienie szamańskiego warsztatu. Dyskusje o możliwościach ich wykorzystania oraz ich użyteczności w pracy z duchami.

Moderator: Kapelusznik

Post Pt maja 21, 2010 11:44 pm

DRUMLA CZ II - tuning

DRUMLA CZ II Tuning

"Drumla jest jak kobieta, potrzebuje języka by żyć ....
A przyciśnięta do ust staje się muzyką dla duszy"

Istnieje pewna legęda dotycząca drumli, po krótce ją wam opowiem. Pewien myśliwy polował na zwierzynę w lesie kiedy zastała burza z piorunami. Piorun uderzył w sosnę łamiąc rozdzierając ją na kawałki i zostawiając na resztce pnia drzezgę która zaczeła na wietrze wydawać piękne dźwięki. Dźwięk tak spodobał się myśliwemu że nie zabił tego dnia żadnego zwierzęcia, a nawet postanowił wykonać taki instrument dla siebie. Dzisiaj możemy wrócić do tego zdarzenia ale w trochę inny sposób. Drumla według legędy powstała przez uderzenie pioruna - przez elektryczność. Dzisiaj elektrycznosć też może przyjść nam z pomocą. Sprubujmy więc zrobić drumlę - elektryczną!

Co będzie nam potrzebne?

-pompka akwarystyczna napowietrzająca tzw. "brzęczyk" na napięcie zmienne 12-24V (pompki na 220-240V też działają ale mogą być niebespieczne dla życia! dlatego lepiej ich nie używać do tego celu!)
-trochę czasu, taśmy izolacyjnej no i oczywiście potrzebna będzie jeszcze drumla

Do dzieła :
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
zdj.1 wnętrze pompki______zdj.2 Elektromagnes______zdj.3 elektromagnes______zdj.4 elektromagnes zaizolowany

Cała operacja zajmie zaledwie kilka minut. Pompkę trzeba rozkręcić i wyjąć elektromagnes który znajduje się w środku. Później wystarczy go zaizolować taśmą izolacyjną i możemy cieszyć się naszą zelektryfikowaną drumlą. Wystarczy go przyłożyć pare mm od języczka i oprzeć drumlę o zęby.

Obrazek

http://www.youtube.com/user/drumlarepublikapl#p/a/u/0/TSscmDZomY8

Którki film z pierwszej próby elektrycznej drumli

Elektromagnesem można sterować np. przy pomocy regulatora obrotów wiertarki lub prostego regulatora silników jednofazowych itp. Najlepszy byłby falownik, ale to dosyć drogie rozwiązanie.

Dużo prostszym sposobem żeby trochę swoją drumlę stuningować jest delikatne wygięcie języczka "do góry". Dosłownie o 1-2 mm ponad "poziom" ramion.

Obrazek

Zmiana niewielka, więc czy coś nam to w ogóle daje? Oczywiście że tak i to całkiem sporo. Możemy np. podtrzymać drgania języczka wydmuchując powietrze, czasami nawet "uruchomić" języczek samym dmuchaniem, a gwałtowne wessanie powietrza spowoduje zatrzymanie języczka (bez dotykania go). Pomaga też przy artykulacji dźwięków.

Pozdrawiam Damian Domański http://drumla.republika.pl

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Pt maja 21, 2010 11:52 pm

niezłe... :)
odwaga, wytrwałość, uśmiech
Natężenie świadomości

Żółwiciel
Żółwiciel

Post Cz lip 14, 2011 9:35 pm

Re: DRUMLA CZ II - tuning

Witam,

kupiłam brzęczyk firmy "sonic" 12-14V z transformatorem 220 na 12, wymontowałam cewkę z rdzeniem, zaizolowałam taśmą, podłączyłam do prądu , przyłożyłam do języczka drumli...drga ale bardzo bardzo bardzo słabo. Co proponujecie w tej sytuacji: zmienić transformator.....

Alicja
Alicja

Post Pt sty 27, 2012 5:33 pm

Re: DRUMLA CZ II - tuning

Pomysł ciekawy. tylko jak taki brzęczyk akwarystyczny podłączyć do prądu w...lesie? ;)

Powrót do INSTRUMENTY MUZYCZNE I NARZĘDZIA PRACY