Nagość i błądzenie

Sny, które was zainspirowały, których nie rozumiecie, które zmieniły wasze życie.

Moderator: Kapelusznik

Post N mar 06, 2011 6:01 pm

Nagość i błądzenie

bycie gołym w miejsach publicznych

często w trakcie snu zdaję sobie sprawę, że jestem zupełnie goły, lub po prostu z pierwszej ręki doświadczam tego, że znikają mi wszystkie ubrania. zawsze dzieje się to w jakimś miejscu publicznym, dookoła mnie jest spora grupka ludzi. reakcją jest zakrycie krocza rękami i ucieczka. okropny wstyd, odebranie poczucia bezpieczeństwa, stabilności, "odkrycie" dosłownie i przenośni. co jest ciekawe, ludzie w tym śnie zwykle nie są moją nagością poruszeni, zachowują się raczej normalnie.

podrozowanie i nie trafianie na miejsce, bladzenie

powtarzający się sen. zazwyczaj podróżuje samochodem (dopóki nie zdobyłem prawa jazdy miałem koszmary związane z tym, że znajduję się w jadącym aucie nie mogąc nic zrobić, ale to inna sprawa) lub autobusem. zawsze sprawa kończy się tak, że błądzę. trafiam do innego miasta, wysiadam za wcześnie, za późno. zazwyczaj myślę o możliwych konsekwencjach tego błądzenia, typu "spóźnię się" itp.

mam kilka interpretacji tych snów, ale chciałbym poznać Wasze opinie ;)
tak poza tym, to witam

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post N mar 13, 2011 2:43 am

Re: Nagość i błądzenie

często w trakcie snu zdaję sobie sprawę, że jestem zupełnie goły, lub po prostu z pierwszej ręki doświadczam tego, że znikają mi wszystkie ubrania. zawsze dzieje się to w jakimś miejscu publicznym, dookoła mnie jest spora grupka ludzi. reakcją jest zakrycie krocza rękami i ucieczka. okropny wstyd, odebranie poczucia bezpieczeństwa, stabilności, "odkrycie" dosłownie i przenośni. co jest ciekawe, ludzie w tym śnie zwykle nie są moją nagością poruszeni, zachowują się raczej normalnie.

:> Tak po cichu przyznaj sie.Wstydzisz sie swojego siusiaka ;) Masz jakies kompleksy z nim zwiazane?
Moze masz inna orientacje i starasz sie ten fakt ukryc przed ludzmi.Jesli nawet tak jest,to spokojnie.Juz nie zabijaja za to.W koncu mamy XXI wiek ;) Homofobow ubywa. :ok:
A powaznie.
Mysle ze jednak masz jakies problemy z narzadami plciowymi.Moze starasz sie COS ukryc a moze nalezy wybrac sie do lekarza i po prostu zbadac.
Drugi sen tez swiadczy o leku przed odkryciem czegos.
Zastanow sie przed czym w zyciu uciekasz,czego sie obawiasz bo to przeklada sie na sny.Lek.
GDY WILKOŁAK ZAMIENIA SIĘ W CZŁOWIEKA OGON ZAWSZE POZOSTAJE
W życiu wszystko ma swoja cenę. Musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

http://forumezo.pl/index.php

Kot z Cheshire
Kot z Cheshire

Post Wt mar 15, 2011 10:58 am

nagość w snach nie musi oznaczać problemów z 3 rzędnymi cechami pciowymi, ale w szerszym kontekście
jest to zaburzenie intymności. ja bym raczej typował dość represyjną i konserwatywną rodzinkę, otoczenie.

Pan Gąsienica
Pan Gąsienica

Post Wt mar 15, 2011 8:15 pm

Zgoda tyle ze piszemy praktycznie o tym samym a mianowicie o jakis problemach ktore chce ukryc .
Byc moze chodzi o rodzinke a moze ,jak sam napisales -nie musi-ale moze
Moim zdaniem,sam przed soba stara sie cos ukryc,nie dopuszcza do swiadomosci pewnych faktow.
Badz czegos ,kogos obawia sie.Nalezy sie zastanowic co jest naszym problemem i starac sie go rozwiazac bo ewidentnie sny mowia o leku.
Brakiem otwartosci.
GDY WILKOŁAK ZAMIENIA SIĘ W CZŁOWIEKA OGON ZAWSZE POZOSTAJE
W życiu wszystko ma swoja cenę. Musisz tylko rozważyć czy chcesz ją zapłacić.

http://forumezo.pl/index.php

Post Pt kwi 15, 2011 5:39 am

emka napisał(a):bycie gołym w miejsach publicznych

Nagość kojarzy mi się z otwartością, czystością, szczerością. Kiedy jesteś nagi, nie masz nic do ukrycia. Wszystko jest jawne. Ubrania są tworem sztucznym; nie są częścią Twojego ciała. Wyprodukował je ktoś inny. Kiedy masz je na sobie, przesłaniają Twoją prawdziwą naturę, ale czujesz się w nich bezpiecznie, bo tak od zawsze Cię uczono i potrzeba okrywania się nimi głęboko w Tobie siedzi. Najprawdopodobniej jakieś wdruki, wyuczone schematy blokują Twój rozwój. One jednak nie sa Twoje i nie są Tobą, ubrania zawsze można zdjąć. Wystarczy przezwyciężyć lęk. Ludzie ze snu zachowywali się normalnie - to sugeruje, że jeśli zrzucisz z siebie ograniczające Cię schematy, ludzie dalej będą zachowywać się normalnie... Od najmłodszych lat wmawia się nam, że trzeba trzymać się tych wszystkich schematów, bo inaczej zostanie się wyklętym przez społeczeństwo (stąd to paraliżujące uczucie wstydu), tymczasem okazuje się, że kiedy mimo wszystko człowiek przełamie się i zrzuci z siebie część tego balastu, nic takiego się nie dzieje... Nikt tego nie zauważa... Jakoś tak jest, że mimo wszelkich sankcji, którymi od zawsze grozi się nam za złamanie najróżniejszych społecznych tabu, w snach o nagości ludzie zazwyczaj tej naszej nagości nie zauważają i dalej żyją sobie jakby nigdy nic, ba! Nawet wciąż idą obok nas i z nami rozmawiają, wciąż nie przejawiając żadnego objawu zainteresowania naszą nagością, a nawet zauważenia jej. A mimo to tak często panikujemy...

Believe napisał(a):Zgoda tyle ze piszemy praktycznie o tym samym a mianowicie o jakis problemach ktore chce ukryc .
Byc moze chodzi o rodzinke a moze ,jak sam napisales -nie musi-ale moze
Moim zdaniem,sam przed soba stara sie cos ukryc,nie dopuszcza do swiadomosci pewnych faktow.

To może być oczywiście związane z rodziną (choć nie musi), ponieważ to rodzina jest tym pierwszym i podstawowym środowiskiem - że tak to ujmę -"schematotwórczym" i, przede wszystkim, z rodziną jednostka jest związana najmocniej i nierozerwalnie. Zazwyczaj jednak takie uczucia jak wstyd odnoszą się do szerszych zbiorowości ludzkich. Nagość jest obecnie jedym z największych społecznych tabu, a te zakorzenione są głęboko w całych społecznościach.
Niekoniecznie musi chodzić o coś, co chce (przynajmniej świadomie) ukryć; może po prostu być nauczonym ukrywać to. Ukrywać to od zawsze - przez co sytuacja, w której staje się to odkryte jest obca, nie do zniesienia; wówczas człowiek nie wytrzymuje powstałego w ten sposób napięcia, wpada w panikę i ucieka. Takie jest przynajmniej moje odczucie. Wydaje mi się, że nagość jest dość uniwersalnym symbolem, choć mogę oczywiście się mylić. Osobiście pamiętam całkiem sporo własnych snów, w których nagle okazywało się, że jestem naga. Zawsze momenty, w których się pojawiały, były momentem decydującym o tym, czy rozwijam się dalej, czy wciąż tkwię w tym samym węźle, bo mam jeszcze coś do przepracowania. Pierwszy taki sen, jaki pamiętam, miałam kiedy byłam w wieku bodajże ok. 5 lat:

Szłam na dworzec z jakimś młodym mężczyzną, który był starszy i mądrzejszy ode mnie. On mnie tam prowadził, miałam jechać w podróż. Po drodze rozmawialiśmy o tej podróży. Kiedy dotarliśmy na stację, pociąg już czekał. Wtedy nagle zorientowałam się, że jestem całkiem naga. Chwila konsternacji; wstyd. Nagle zamilkłam, nie byłam w stanie wydusić z siebie słowa. Staralam się nie pokazywać po sobie tego, że patrzę po sobie i po ludziach - czy nikt nie widzi. Ludzie nie zwracali na mnie uwagi, każdy szedł w swoją stronę, jedni wysiadali z walizkami, inni wsiadali. Starałam się utrzymać pozory tego, że wszystko jest ze mną w porządku, iść dalej do przodu i kontynuować rozmowę z moim przewodnikiem, który - podobnie jak otaczający nas ludzie - zdawał się mojej nagości nie zauważać, jednak stojąc tuż na przeciwko otwartych drzwi pociągu nie byłam w stanie wykonać ani kroku w ich kierunku, choć mężczyzna zachęcał mnie do tego. Po dłuższej chwili pożegnał się ze mną, wsiadł do pociągu; pociąg odjechał. Nagle dworzec stał się zupełnie pusty i stałam tam sama na srodku peronu. Wiało chłodem, obraz stał się czarno-biały i czas stanął w miejscu, a ja dalej, stojąc, patrzyłam ze wstydem na swoją nagość, coraz bardziej zamykając się i izolując od zewnętrznego świata...

Wstyd w takich sytuacjach zawsze blokuje rozwój, nie pozwala iśc do przodu, a czasem powoduje, że człowiek wycofuje się (w moim śnie było to wycofanie się do wewnątrz, natomiast u Emki dość gwałtowna ucieczka... na zewnątrz?). Ilekroć wracam do opisanego wyżej snu, wiem, że gdybym w kluczowym momencie przełamała lęk przed własną nagością, wsiadłabym do pociągu wraz ze swoim przewodnikiem.

emka napisał(a):(dopóki nie zdobyłem prawa jazdy miałem koszmary związane z tym, że znajduję się w jadącym aucie nie mogąc nic zrobić, ale to inna sprawa)

Mi to kojarzy się z lękiem przed brakiem/utratą kontroli nad własnym życiem.

emka napisał(a):powtarzający się sen. zazwyczaj podróżuje samochodem (...) lub autobusem. zawsze sprawa kończy się tak, że błądzę. trafiam do innego miasta, wysiadam za wcześnie, za późno.

Czyli... nie tędy droga. Szukasz drogi, ale trafiasz nie tam, gdzie chciałeś. To oznacza: szukaj dalej. :)

emka napisał(a):zazwyczaj myślę o możliwych konsekwencjach tego błądzenia, typu "spóźnię się" itp.
Czyli po prostu lęk przed tym, że nie zdążysz czegoś przepracować, dotrzeć gdzieś, czegoś osiągnąć etc, że coś może Cię ominąć w efekcie tego błądzenia. Ale przecież tak na prawdę masz dużo czasu. :)
Ostatnio edytowano Wt sty 03, 2012 4:00 am przez kelata, łącznie edytowano 1 raz

Szalony Kapelusznik
Szalony Kapelusznik

Pochwały: 1

Post Wt kwi 26, 2011 8:11 am

Nagosć w snach oznacza też obdarcie z masek. Ukazanie siebie prawdziwego. To się dla niektórych moze wiazac z silnym stresem jeśli maja coś do ukrycia, i wiele ukrywają. Wtedy we snie można odczuwac wstyd, nawet strach, ze ktos nas zobaczy nagimi. Czyli pozna to co ukrywamy
Gdziekolwiek bym nie dotarła, będę zawsze we właściwym miejscu i czasie przeznaczonym.

http://www.ezodar.blogspot.com/
http://www.ezodar.pl

Post Pt kwi 29, 2011 3:58 pm

Szept napisał(a):Nagosć w snach oznacza też obdarcie z masek.

To samo miałam na myśli pisząc o "otwartości i szczerości", ponieważ odarcie z masek implikuje szczerość; kiedy maska zostaje zerwana, nie mamy już czego ukrywać, bo wszystko stało się jawne. :)

Edit:
Ubranie może symbolizować rolę, jaką jednostka pełni w swojej społeczności. Odebranie ubrania może więc sygnalizować rozpoczęcie jakiejś inicjacji w jej fazie preliminalnej, kiedy następuje odebranie jednostce dotychczasowego statusu i jej oddalenie się ze społeczności (w śnie emki byłoby to symbolizowane przez ucieczkę) lub izolacja (jak we śnie opisanym powyżej przeze mnie).

Powrót do CIEKAWE SNY